Yapay zeka hava tahminlerinde çığır açtı

Google'ın yapay zeka alanındaki öncü şirketi DeepMind'in geliştirdiği GraphCast modeli, orta vadeli küresel hava tahminlerinde "geleneksel" modellerden daha üstün bir performans sergiledi.

Science dergisinde 14 Kasım 2023 tarihinde yayınlanan makale, GraphCast'in özellikle Atlantik kıyılarındaki fırtına tahminlerinde yüksek doğrulukla çalıştığını ortaya koydu.

BFMTV'nin aktardığı habere göre, GraphCast, Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi'nin geleneksel tahminlerine kıyasla daha başarılı sonuçlar elde etti.

Remy Lam tarafından oluşturulan bu yapay zeka modeli, onlarca yıllık veri kullanarak endüstri standartlarının ötesinde doğru tahminler yapabiliyor.

GraphCast'in sağladığı avantajlardan biri, son derece doğru tahminler yapabilmesi olarak dikkat çekiyor.

Remy Lam, BBC'ye yaptığı açıklamada, GraphCast'in oluşturulmasında kullanılan verilerin onlarca yıllık geçmişi içerdiğini ve en yüksek endüstri standartlarına göre daha doğru tahminler sunabildiğini belirtti.

Science'a göre, "GraphCast, 1.380 doğrulama hedefinin yüzde 90'ında en doğru operasyonal deterministik sistemlerden önemli ölçüde daha iyi performans gösteriyor ve tahminleri tropikal siklon takibi [...] ve aşırı sıcaklıklar da dahil olmak üzere şiddetli olayların tahminini geliştiriyor."

Geçtiğimiz Eylül ayında GraphCast, Lee Kasırgası'nın tam isabetle nereyi vuracağını 10 gün öncesinden tahmin etti. Ayrıca, doğruluğunun yanı sıra GraphCast, geleneksel tahminlere göre daha hızlı bir şekilde, "on gün boyunca yüzlerce hava durumu değişkenini bir dakikadan daha kısa bir sürede" tahmin edebiliyor.

Ancak Remy Lam, GraphCast'in geleneksel tahminlerin yerine geçmek yerine onları "tamamlamayı" amaçladığını vurguluyor.

Hava tahminlerindeki bu başarı, yapay zekanın giderek farklı alanlarda kullanılmasını ve teknolojinin ilerlemesini gösterirken, bazı çevrelerde endişe yaratıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ise yapay zekanın iş dünyasındaki etkilerine ilişkin endişeleri yatıştırmaya çalışarak, bunun iş birimlerini ortadan kaldırmaktan çok bir destek olduğuna işaret etti.