İran: ABD dronunun uçması ‘tehlikeli bir provokasyon’

İran, geçtiğimiz gün düşürülen bir Amerikan insansız hava uçağına ilişkin olarak bunun ABD’nin ‘provokasyonu’ olduğunu savundu.

İran, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ait bir insansız hava aracının Hürmüzgan eyaleti sınırları içerisinde düşürüldüğünü duyurmuştu. Bu iddianın ardından Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, insansız hava aracının karadan havaya bir füze ile düşürüldüğü belirtilmişti.

Pentagon’a göre, İran’ın iddiasının aksine Amerikan donanmasına ait MQ-4C Triton tipi gözetim uçağı, Hürmüz Boğazı üzerindeki uluslararası hava sahasında vuruldu.

İRAN BM’YE ŞİKAYETTE BULUNDU

Olayın ardından İran tarafından Birleşmiş Milletler (BM) ile Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) gönderilen mektupta, insansız hava aracının İran topraklarında uçmasının ‘provokasyon’ olduğu vurgulandı. İran hava sahasında dron uçurulmasının ‘İran’ın toprak bütünlüğüne yönelik tehlikeli bir provokasyon’ olduğu savunulan mektupta, ABD’ye karşı BM’nin harekete geçmesi istendi.

Mektupta, ABD’nin bölgede illegal ve istikrar bozucu faaliyetlerde bulunduğu ve bunun sonlandırılması için BM’nin devreye girmesi gerektiğinin altı çizildi.