İHD: İmralı'da yaşananlar işkencedir, tecrit hemen kaldırılmalı

Gemlik'e düzenlenen Özgürlük Yürüyüşü'ne dair açıklama yapan İHD, İmralı'da yaşananların işkence olduğunu belirtti, derhal tecridin kaldırılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için dün Gemlik'e başlatılan Özgürlük Yürüyüşü sırasında yaşanan ihlaller dair yazılı açıklama yaptı.

 Açıklamada, 7 Ağustos 2019 tarihinde bu yana avukatları ve ailesi ile görüştürülmeyen Abdullah Öcalan, Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması istendi. Açıklamada, dünkü yürüyüşte yaşananlara işaret edilerek, "Demokratik bir hak olarak toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ile ifade özgürlüğünü kullanmak isteyen yurttaşlar işkence ve kötü muameleye varan uygulamalarla gözaltına alınmışlardır. İmralı Hapishanesinde tecrit altında tutulanlarla ilgili olarak avukatların ve ailelerin yapmış olduğu tüm başvurular sonuçsuz bırakılmıştır. Avukatlar, müvekkillerine karşı açılmış olan davalar hakkında hukuki destek sağlayamamış; iletişim kuramamış ve sağlık durumlarına dair bilgi sahibi olamamışlardır. Müvekkillerine verilen disiplin cezaları avukatlara tebliğ edilmemiştir" denildi.

'İMRALI'DA İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELE VAR'

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

 "Birçok kez belirttiğimiz üzere; tecrit ve izolasyon, işkencenin değişik yöntemlerle hapishanelerde uygulanmasıdır. Özellikle İmralı Hapishanesinde mutlak iletişimsizlik halini alan bu tecrit uygulamaları, Türkiye’de birçok hapishanede de uygulanmaya başlamıştır. Son dönemlerde inşa edilen S Tipi ve Yüksek Güvenlikli Hapishanelerinde yaşanan hak ihlalleri tecrit uygulamalarının yaygınlaştırıldığının en somut örneğidir.

İmralı Hapishanesinde uygulanan tecrit işkence ve kötü muamele yasağının ihlaline neden olduğu gibi; Kürt meselesinin demokratik yollarla çözümü önünde de engel teşkil etmektedir. Tecride karşı çıkan ve protesto haklarını kullanan milletvekillerine ve yurttaşlara yönelik müdahalelerin tecridi sürdürmek amacı taşıdığı açıktır. Ayrıca yurttaşlara yönelik müdahaleler fiilen toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının askıya alındığını göstermektedir.

Hakların kullanımının istisna haline getirildiği bu dönemde, insan hakları savunucuları olarak tecrit uygulamalarından derhal vazgeçilmesini; İmralı Hapishanesinde tutulan mahpusların avukatları, vasileri ve aileleri ile görüştürülmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Yetkili makamlara ulusal ve uluslararası hukuka uygun davranma, tecrit uygulamalarına karşı protesto haklarını kullanan yurttaşlara yönelik müdahaleleri sonlandırma, gözaltına alınanların serbest bırakılması ve sorumlu kamu görevlileri hakkında adli ve idari soruşturmaların ivedilikle başlatılması çağrısında bulunuyoruz."