İzmir’de KDP protestosuna polis saldırdı

KDP saldırıları, polis saldırısı ve gözaltılara rağmen protesto edilirken, “Kürtlerin birliğini engellemeye kimsenin gücü yetmez” denildi.

HDP, HDP, Barış Anneleri İnisiyatifi, TJA, DBP, Ege TUAY-DER'in Yeşil Sol Parti milletvekillerinin KDP’nin Kurdistan Özgürlük Gerillaları’na yönelik saldırılarına ilişkin İzmir Alsancak’ta yapmak istediği protesto etkinliğine Türk polisi saldırdı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Burcu Gül Çubuk, Yılmaz Gün ve Ceylan Akça'nın da bulunduğu kitlenin cadde üzerinde toplandığı anda etrafı polis tarafından çevrildi. İzmir Valiliği'nin yasak kararını gerekçe gösteren polisler, bu sırada slogan atılmaya başlamasıyla birlikte kitleyi darp ederek gözaltına almaya başladı. 

Milletvekillerinin itirazları üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne doğru yürüyüşe geçen kitlenin önü bir süre sonra tekrar kesildi. Yürüyüş sırasında konuşan Yeşil Sol Parti Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, KDP'yi kınamak istediklerinde karşılarında AKP'nin polislerini bulduklarını kaydederek,  "Anayasal hakkımızı engellediniz, şimdi de yürüyüş yapmamızı engellemek istiyorsunuz. Derdiniz nedir? Nu bu KDP sevdası? KDP'yi savunmak size mi düştü? Kürtlerin birliğini engelleyeme kimsenin gücü yetmez. Ne polis ne devlet ne AKP ne de onunla işbirliği yapan kimsenin gücü yetmeyecek. Gerekirse bizi öldürün ama biz buna karşı direneceğiz" dedi.

ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Kitlenin dağılmasının ardından basına açıklama yapmak isteyen milletvekillerinin etrafından basın mensupları da uzaklaştırıldı. Vekiller polis tarafından ablukaya alınırken, basın mensupları da darp edilerek alandan uzaklaştırıldı. 

Polis saldırısı sonucu aralarında HDP İzmir İl Eşbaşkanları Berna Çelik ve Çınar Altan ve Barış Anneleri’nin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 

Bu keyfi uygulamayı protesto eden Yeşil Sol Parti Milletvekilleri Ceylan Akça, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Burcugül Çubuk, Yılmaz Hun  ve beraberindeki kitle polis kalkanlarıyla darp edildi.