Ailelerden İmralı başvurusu

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı’daki diğer tutsakların aileleri yeniden görüşme talebinde bulundu.

İmralı cezaevinde 18 aydır kendisinden hiçbir haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve vasisi Mazlum Dinç ile diğer tutuklular Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin, görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.

Aileler, aynı talebi Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne de iletti.

Avukatlar haftada iki kez Kürt Halk Önderi ile görüşme talebinde bulunuyor. Ancak görüşme başvuruları sistematik bir şekilde yanıtsız bırakılıyor. Bazı durumlarda, aylar sonra avukatlara Kürt Halk Önderi'ne disiplin cezası verildiği gerekçe olarak sunuluyor.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 25 Mart 2021’de kardeşi Mehmet Öcalan’la telefonla görüşmüştü. Ancak Mehmet Öcalan bu görüşmenin yarıda kesildiğini açıklamıştı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın avukatlarından Rezan Sarıca ve Newroz Uysal, müvekkilleriyle 8 yıl aradan sonra en son 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebilmişti. Avukatların o tarihten beri müvekkilleriyle görüşmesi engelleniyor.