Akın: AKP-MHP iktidarı deprem bölgesinde felaketi büyütüyor

Semsûr’da halkı ziyaret eden Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, “İktidar deprem bölgesinde insanlık dışı uygulamasıyla büyük bir felaket yaratıyor” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mereş merkezli depremlerden etkilenen Semsûr'da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Elif Bulut, Yeşil Sol Parti milletvekilleri Beritan Güneş Altın, Hüseyin Olan'ın içinde yer aldığı heyet, Kolik (Kahta) ilçe girişinde kitlesel karşılandı.

Heyetin ilk durağı Maze (Bölükyayla) beldesi oldu. Beldede esnaf ziyareti yapan heyet, halkın sorunlarını dinledi. Heyet ardından HDP yönetiminde olan Komir Belediyesi'ni ziyaret etti. Heyeti, Belediye Eşbaşkanı Erkan Karakaş karşıladı. Depremden sonra yaşanan sorunlar ile ilgili Karataş, heyete bilgi verdi. HDP'li belediyelere gaspçı kayyumlar atanmamış olsaydı depremin faturasının daha hafif olacağına dikkat çeken Karataş, bütün engellemelere rağmen HDP'li az sayıdaki belediyenin halkın yanında olduğunu kaydetti. Semsûr'un sorunlarının başında gelen tütün ekim ve ticaretine dönük engellemelere de değinen Karataş, konu ile ilgili heyete bilgi verdi.

'BİZİ DAYANIŞMA AYAKTA TUTTU'

Depremin vurduğu Semsûr, Meletî, Mereş ve Hatay'ı 4 gün boyunca gezeceklerini belirten Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, tespit ettikleri sorunları Meclis'te gündeme getireceklerini söyledi. Kayyum atanmayan HDP'li belediyelerin deprem bölgelerine yaptıklarına değinen Akın, "Deprem AKP-MHP iktidarı nedeniyle on kat daha ağır bir hale geldi. Sağlıklı bir planlama yapılmadı. Hala sorunlar büyüyerek devam ediyor. Dayanışma ile insanlar ayakta kalıyor. Bir yıl içinde herkese konut verilecek denildi. Sözlerini tutsunlar istiyoruz. Her yerde su sorunu var. Hak kayıpları biran önce gidilmeli" dedi. Belediye ziyaretinin ardından heyet tütün ile geçimlerini sağlayan bir aileyi ziyaret etti ve yaşadığı sorunları dinledi.
Heyetin bir sonraki durağı depremden en çok etkilenen yerleşim yerlerinden biri olan Sincik ilçesine bağlı Geler köyü oldu. Konteyner ve çadırların olduğu alanda yapılan halk toplantısına katılan heyet, depremzedelerin yaşadığı sorunları dinledi. Halk, dayanışma ile ayakta kaldıklarını söyledi. Kış mevsiminin yaklaşmasıyla sorunlarının katlandığına dikkat çeken halk, içme suyu olmadığı için zorluk yaşadıklarını anlattı. Yaşanan sorunlara rağmen topraklarını terk etmeyeceklerini vurgulayan halk, heyette ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Depremin yol açtığı yaraları birlikte dayanışma ile saracaklarını belirten Yeşil Sol Parti Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş Altın, "Bu sorun hepimizin sorunu, birlikte üstesinden geleceğiz. Elimizde kalan belediyeler ile ilk günden beri olağanüstü bir gayret ile halkın yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz" dedi.

 Heyet Semsûr kent merkezinde bulunan Afet Yönetimi ve Dayanışma Derneği Aşevi’ni de ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, heyetlerin 18-21 Eylül tarihleri arasında depremden etkilenen illerde ziyaretler gerçekleştireceğini söyledi.

'İKTİDAR DEPREMZEDELERİ OYALIYOR'

Yetkililerin depremzedeleri oyaladığını dile getiren Akın, “Buradan bir kez daha sesleniyoruz; depremde yaşanan mağduriyet evet bir doğal felakettir ama bu doğal felaket de şu andaki iktidarın uygulamasıyla insanlık dışı uygulamasıyla 10 kez daha büyük bir felakete döndü. Bu felaketi bu halk hak etmiyor, seçimden önce gösterilen tutum ile seçimlerden sonra gösterilen tutum birbirinden çok farklıdır. İnsanlarımızın iradesini alırken her türlü yalanı her türlü talanı yaptınız ama şimdi insanlarımıza hizmet etmiyorsunuz. Bu insanlarımızın daha fazla tahammül edecek zamanı ve olanağı kalmamıştır. Biz buradan sesleniyoruz, bunun peşini bırakmayacağız, Yeşil Sol Parti olarak her yeri dolaşacağız, bunları gündem yapacağız halkımızla birlikte devletin yapması gerekenleri göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Deprem döneminde yaşanan dayanışmayı hatırlatan Akın, “Deprem için yaratılan olanakların nereye gittiği meçhuldur. İnsanlarımız zerre kadar katkısı olmayan kamunun verdiği halkın dayanışma için verdiği ve dünyanın dört bir tarafından gelen desteklerin nereye gittiği meçhuldur. Şu Anda AKP, tamamen çıkarcı çevresine, rantçı, talancı, betoncu siyasi anlayışının sonucu olarak kendi çevresine rant alanı yaratıyor. Onlara konut politikası ile geri dönüşüm sağlamaya çalışmaktadır. Ama insanların bunları alacak gücü yoktur. Devlet bu mağduriyeti gidermek zorundadır, devlet insanların yaşam ve konut hakları için gereğini yapmak zorundadır” diye konuştu.  

İktidarın yaşanan sorunların sorumlusu olduğunun altını çizen Akın, devamında şunları söyledi: “Hem uluslararası hem de kendi hukuku açısından suçludur. Biz buradan bunun duyurusunu yapıyoruz. Meclis’te bunun detaylı bir şekilde gündem yapılmasını sağlayacağız. Deprem ile ilgili incelemelerimiz devam ediyor, heyetimizle yaptığımız inceleme sonrasında basına daha detaylı bilgiler paylaşacağız. Şimdiden bu dayanışma için ve birlikte olduğumuz için teşekkür ediyoruz.”