Alkan: Mücadele seçimle başlamadı seçimle de sonlanmaz

14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimlerde Kurdistan’da faşizmin yenilgiye uğratıldığını söyleyen YJA Star komutanlarından Feride Alkan, “Fakat mücadele seçimle başlamadı, seçimle de sonlanmaz. Faşizme karşı her alanda mücadele edilmeli” dedi.

Stêrk Tv’de yayınlanan özel programa katılan YJA Star komutanlarından Feride Alkan, devam eden eylemsizlik kararını ve 14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimleri değerlendirdi.

Mayıs ayı şehitlerini anarak konuşmasına başlayan Alkan, başta Haki Karer olmak üzere tüm Kurdistan şehitlerine borçlu olduklarını vurguladı.

Maraş merkezli yaşanan depremin ardından KCK’nin eylemsizlik kararı almasına rağmen Türk devletinin saldırılarını arttırarak devam ettiğini hatırlatan Alkan, “AKP-MHP deprem sonrası halkın yaralarını sarmak yerini depremi bir fırsata çevirerek kullanmak istedi. Zaten kısa bir süre sonra seçim gündemine girerek halkın yaşadığı acıyı yok saydılar. Zaten deprem felaketi AKP-MHP iktidarının politikalarının bir sonucuydu. Bunu unutturmak için depremi gündemden çıkardılar.

Eylemsizlik kararı almamıza rağmen Türk devleti saldırılarını durdurmadı. Düşman saldırınca arkadaşlar da kendilerini korumak zorunda kalıyorlar. Bagok, Amed ve Besta’ya saldırdılar, arkadaşlarımızın karşılık vermesi sonucu birçok düşman askeri cezalandırıldı. Düşman Kurdistan’ın her alanında hem askeri saldırılarını hem de halka yönelik siyasi saldırılarını sürdürüyor. Eylemsizlik kararı aldık, arkadaşlarımız bu karara da uyuyor ama düşman üzerimize geldiği sürece gerilla en üst aşamadan cevap verecektir. Bagok, Amed, Besta ve Serhat’ta da bu ortaya çıktı. Halkımız da dört parça Kurdistan’da tüm saldırılara karşı direnişini sürdürüyor. Elbette bu direnişin daha da büyümesi ve güçlenmesi lazım” diye konuştu.

KURDİSTAN HALKI FAŞİZME DUR DEDİ

14 Mayıs’ta gerçekleşen seçimlerde Kurdistan’da faşizmin yenilgiye uğradığını belirten Alkan, Erdoğan’ın adeta toprağa gömüldüğünü ifade etti. Colemêrg, Amed, Mêrdîn, Şirnex, Êlih, Bedlîs başta olmak üzere Kurdistan şehirlerinin faşizmi reddettiğini sözlerine ekleyen Alkan, devamla şöyle konuştu: “Halk Erdoğan’a, Kurdistan’dan sana oy yok dedi. Bakur halkımız Önderliğimizin ve gerillanın direniş ruhuyla faşizme dur dedi. Erdoğan Kurdistan’daki en düşük oyunu aldı.

Haritada gösteriyorlar, Karadeniz ve Anadolu AKP’nin rengi olan turuncuya bürünmüşken, Kurdistan ve Kürt halkının göç ettiği Akdeniz, Marmara, Ege bölgeleri kırmızıya bürünmüş. Bizim için en önemli şey halkımızın bu duruşudur. Kurdistan Özgürlük Gerillası olarak halkımızın bu duruşunu bir talimat olarak esas alıyoruz. Halkımızın ortaya koyduğu bu iradeyi ne olursa olsun kaçınılmaz bir başarıya dönüştüreceğiz. Gerilla olarak mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Kürt halkının onayı olmadan Türkiye’de herhangi bir partinin başarı sağlaması mümkün değil.

Kurdistan halkı demokratik bir süreçte seçime gitmedi. Başta gazeteciler, siyasetçiler olmak üzere seçim öncesi yüzlerce kişi gözaltına alınıp tutuklandı. Bütün bu saldırılara ve hilelere rağmen AKP-MHP faşizmi Kurdistan’da yenilgiye uğradı. Fakat HDP’nin de içinde bulunduğu siyasi partilere ve demokratik güçlere önerimiz kendilerini gözden geçirmeleridir. Neden Karadeniz ve İç Anadolu’yu AKP-MHP’nin insafına bırakmışlar? Neden bu bölgelerde de güçlü bir örgütlenme yapılmıyor? Bu anlamda kendilerini gözden geçirmeliler.”

KÜRT HALKININ DERDİ KILIÇDAROĞLU’NU CUMHURBAŞKANI YAPMAK DEĞİL

“Kürt halkının derdi Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı yapmak değil. CHP’nin tarihi de Kılıçdaroğlu’nun gerçekliği de biliniyor” diyen Alkan konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Asıl mesele faşizmin sona ermesidir. Erdoğan 22 yıldır Kürt halkını soykırımdan geçirmek ve Özgürlük Hareketi’ni tasfiye etmek üzerinden bir siyaset yürütüyor. Bu yüzden halkımız Erdoğan’ın gitmesi için bir duruş sergileyerek oyunu kullanacaktır.

Son olarak şunu belirtebilirim ki; hiçbir faşist, hiçbir iktidar sadece Mecliste mücadele ile gitmemiştir. Bunu unutmamak lazım. Dolayısıyla meseleyi dar bir şekilde ele almamalıyız. Sadece Meclis ve seçimlerle faşizm yenilgiye uğramaz ama bunların da önemsiz olduğu sonucunu çıkarmamak lazım. Çünkü seçim sonucunda meşruiyetlerini kaybediyorlar. Ama mücadele topyekun olmalı, seçimle başlamadı, seçimle de sonlanmaz. Mücadele özgür bir Kurdistan, demokratik bir Türkiye, tecridi kırma ve Rêber Apo’yu özgürleştirme temelinde aralıksız sürdürmelidir. Halkımız örgütlü ve politik bir halktır. İnanıyorum ki 2. turda da faşizmi ve diktatör Erdoğan’ı yenilgiye uğratmak için aktif olacaktır. Bu vesileyle Kurdistan’da çıkan başarılı sonuçlardan dolayı halkımızı tebrik ediyoruz.”