Cizre ve Mersin’de 13 kişi tutuklandı

Cizre'de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında eski Belediye Başkanı Aydın Budak'ın da bulunduğu 6 kişi tutuklandı. Mersin'de de 7 kişi tutuklandı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 2 gün önce evlerine yapılan baskında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Genel Meclisi adayı Ali Akdeniz, Cizre eski Belediye Başkanı Aydın Budak, HDP İlçe Örgütü yöneticisi Hüseyin Yiğit, Abdurrahim Uğan, Nezir Akengin, Abdullah Sungur ve Mustafa Çömlek emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi.

Savcılık ifadelerinin ardından, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla mahkemeye sevk edilen 7 kişiden sadece Hüseyin Yiğit serbest bırakıldı.

Diğer 6 kişi aynı gerekçeyle tutuklandı.

Bir süre önce Şırnak’ta gözaltına alınan milletvekilli adaylığı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından reddedilen HDP’li Abdullah Güngen’in de çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı öğrenildi.

“Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanan Güngen, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

MERSİN’DE 7 KİŞİ TUTUKLANDI

Mersin'de 13 Mart'ta gözaltına alınan Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Murat Sekmen'in aralarında bulunduğu 3 kişi savcılık ifadeleri ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Yaşam gazetesi çalışanı Tuba Salman ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Gençlik Meclisi üyelerinin bulunduğu 11 kişi ise "Örgüt üyesi olmak" iddiası ve tutuklanma talebiyle savcılık Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti.

Hakimlikte ifadeleri tamamlanan gazeteciler Sekmen ve Salman ile HDP Mersin İl Gençlik Meclisi üyeleri Barış Aydın, Baran Kalabay, Agit Sezer, Fatma Öksüz ve Hogir Hazar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. HDP Mersin İl Gençlik Meclisi üyeleri Senem Güven, Hizbullah Ekinci, Rojda Salman, Vedat Turgut, Diyar Turgut, Abdurrahim Demir ve Mehmet Koç ise "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı.