Emek ve Özgürlük İttifakı seçim gündemiyle toplandı

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi, parlamento seçimi, seçim süreci ve sandık güvenliği gündemleriyle toplandı.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenleri Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi’nin (TÖP) eşbaşkanları, başkanları ve sözcüleri Ankara’da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi, parlamento seçimi, seçim süreci ve sandık güvenliği gündemleriyle gerçekleştirilen toplantıda tartışmalar yürütüldü.  

İTTİFAK ORTAK ADAY ÇIKARACAK

Tartışma sonuçlarını basınla paylaşan Emek ve Özgürlük İttifakı, şunları aktardı: “Yürütülen tartışmalar sonucunda içersinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine, doğrudan diyalog ve açık müzakere yöntemi ile gerçekleştirilebilecek görüşmelere tümden kapalı olunmamakla birlikte, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bileşenleri olarak üzerinde uzlaşı sağladığımız bir aday belirlemeye prensip olarak karar verdik. Mevcut iktidarı yenilgiye uğratacak, bu rejimin inşasını durduracak, demokratik ve emekten yana bir geleceği kuracak olan ittifakımız, seçim takvimini de göz önünde bulundurarak halkımızı seçeneksiz bırakmıyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkelerimize dayanarak belirleyeceğimiz adayımızın ismini, en geniş emek ve demokrasi güçleriyle sürdürülen müzakereler ve çalışan mekanizmalarımızın varacağı netice ışığında, kısa bir zaman içinde kamuoyu ile paylaşacağız.”

Parlamento seçimleriyle ilgili toplantıda yürütülen tartışmalar sonucunda ise, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın renkli, çoğulcu ve dinamik yapısının Meclis’te en geniş biçimde temsil edecek ve seçimlerden güçlü bir biçimde çıkacak formüller üzerindeki çalışmaların sürdürülmesi konusunda kararlığın altı çizildi.

ORTAK ÇALIŞMALARI GENİŞLETME KARARI 

Açıklamada, grev yasaklarının, siyasi yasakların, her alanda uygulanan baskının ve şiddetin artarak devam ettiği bir atmosferde, seçim süreci ve sandık güvenliğine dair tüm toplum kesimleriyle sürdürülen ortak çalışmaların hızlandırılarak büyütme ve genişletme kararı alındığı belirtildi.