Hasankeyf'te polis saldırısı: 33 gözaltı

Hasankeyf'te yıkıma karşı açıklama yapmak isteyen HDP'li gençlere polis saldırdı. 1'i gazeteci 32 kişi gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Gençlik Meclisi üyeleri, tarihi Hasankeyf ilçesinin sular altında bırakılmak istenmesine karşı ilçede basın açıklaması yapmak istedi.

HDP Batman il eşbaşkanları İkram İrgi ve Gülcemal Erdinç ile HDP’li gençler, açıklamanın yapılacağı Sehir Terası ile çarşı merkezi, polis ve jandarma tarafından ablukaya alındı. Asker ve polisler, abluka altına aldıkları yerlere gençlerin girişini engelledi.

ÖNCE SALDIRDI, ARDINDAN GÖZALTINA ALDI

HDP’li gençler, daha sonra partilerinin ilçe binası önünde açıklama yapmak istedi, ancak polis “valilik kararı”nı gerekçe göstererek buna da engel oldu. 

Geri adım atmayan, polis engeline karşı açıklama yapmak isteyen HDP’li gençlere polis saldırdı. Gazeteci Sonya Bayık ile 32 HDP’li genç polislerce darp edilerek gözaltına alındı. 

Gazetecilerin açıklamayı izlemesine de engel olan polisin, gazetecilerin kimlik kartlarının fotoğraflarını çekmesi dikkat çekti.