Kuzey Kürdistan'da kadınlar Jina Emini için alanlarda

Kuzey Kürdistan'da kadınlar, Jina Emini’nin katledilmesini protesto etti.

İranlı Kürt Jina Emini, Tahran'da saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceyle katledilmesi, Kuzey Kürdistan'da protesto edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emini katledilmesini protesto etmek için birçok kentte sokağa çıktı.

URFA

Urfa merkez Birecik, Halfeti, Suruç, Viranşehir, Hilvan ve Bozova ilçelerinde kadınlar eş zamanlı açıklama yaptı. Urfa Kadın Platformu, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde Amini için basın açıklaması düzenledi. Eyleme HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve çok sayıda platform üyesi katıldı. HDP Urfa İl Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, Amini’nin katledilmesi ile başlayan protestoların İran’ın her yanına yayıldığını ifade etti. Kızıldamar, “Jina'nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir. Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

Sürücü ise “İran’da iktidarda olan zihniyeti tanıyoruz. Aynı zihniyet Türkiye’de de iktidar. O iktidarı, İpek Er’i katleden Musa Orhan’dan, İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmalarından tanıyoruz. Ancak kadınlar mücadele etmeye devam ediyor. Jina’nın saç telleri ile bu mücadeleyi yeniden öreceğiz” diye konuştu.

MALATYA

HDP Malatya İl Örgütü, parti binasında açıklama yaptı. Toplantıda konuşan HDP Malatya İl Eşbaşkanı Perihan Yücekaya, "Jîna Emini için direnen Kürt kadınları olmak üzere bütün direnenlere selam olsun. Jin Jiyan Azadi’yi 21’in yüzyılın özgürlük sloganı haline getirenlere selam olsun. Mahsa'nın mücadelesi biz kadınların mücadelesidir" dedi.

HATAY

Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP Hatay İl Örgütü binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Jîna Emini'nin katledilmesini protesto etti. "Emini için, özgürlüğümüz için, İran'da, Türkiye'de, dünyada isyandayız" pankartı ve Emini'nin fotoğraflarının olduğu dövizlerinin açıldığı eyleme çok sayıda kadın ve HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant katıldı.

İSKENDERUN

HDP İskenderun İlçe Örgütü binası önünde açıklama yaptı. Eyleme HDP Hatay İl Eşbaşkanı Hülya Ateş ile İskenderun Emek ve Demokrasi Güçleri ile çok sayıda partili katıldı. "Katillerin peşinde özsavunma gücüyle kadınlar direnişte" pankartını açan kitle sık sık, "Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Kadınlar yürüyor özgürleşiyor" sloganı attı. Ortak basın açıklaması metnini okuyan HDP İskenderun İlçe Yöneticisi Fidan Durmuş, "Jina'nın katili erkek egemen rejimidir" dedi.

Açıklama sonrası kadınlar İran'da başlayan ve tüm dünyada kadınların direnişini ve isyanını simgeleyen saç kesme eylemini gerçekleştirdi.

DERSİM

HDP Dersim İl Örgütü, Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. Açıklamayı HDP Dersim Kadın Meclisi adına İl yöneticisi Esma Ataş yaptı. Ataş, “Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran rejimine ve onun ‘ahlak polisi’ gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyanını yükseltiyor” dedi.

Ataş, kadınların yaşam tarzlarına karşı direnişten asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Jina’nın katledilmesine yönelik başlayan kadın isyanının bölgede dalga dalga yükselerek bir halk isyanına dönüştüğünün altını çizen Ataş, “İran rejimi gelişen bu isyanı sindirmek için tüm güçleriyle halka saldırarak bir kez daha kadın düşmanlığını, Kürt düşmanlığını tescillemiştir” diye konuştu.

“Kadınlar, haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmemiştir” diye devam eden Ataş, Jina’nın direnişinin bunun en büyük kanıtı olduğunu ifade etti. Ataş, “Buradan bir kez daha belirtiyoruz; Jina’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir! Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle ile birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

HAKKARİ

HDP Hakkari İl Örgütü de il binası önünde bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklama metnini okuyan HDP Hakkari Merkez ilçe Eşbaşkanı Sinem Seven, kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyeceğine dikkat çekerek “İranlı kadınlar başta olmak üzere tüm dünyada kadınlar artık yeter diyor” dedi.

YÜKSEKOVA

HDP Yüksekova İlçe Örgütü’nün açıklamasına TJA, İHD, ÖHD ve Hakkari Barosu Kadın Hakları Komisyonu da destek verdi. Açıklamayı okuyan ÖHD Hakkari Şube üyesi Avukat Cevahir Ağralı, Jina Emini’nin direnişi ve mücadelesinin tüm kadınların mücadelesi olduğunu ifade ederek, “Özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz” diye belirtti.

ADIYAMAN

HDP Adıyaman Kadın Meclisi, katledilen Jina Emini için il binasında basın toplantısı yaptı. Açıklamada ortak basın metnini HDP Adıyaman Merkez İlçe Eşbaşkanı Yeşim Camcı okudu. Kadınlar toplantıda ortak mücadele sözü verdi.