Sise Bingöl, hastaneden alınıp yine cezaevine konuldu

AKP rejiminin tutsak ettiği 85 yaşındaki Sise Bingöl, sekiz gün boyunca hastanede tedavi altına alındıktan sonra, yeniden cezaevine gönderildi.

Sise Bingöl, 2 Kasım günü Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

Sağlık kuruluna hem hastalığı ile ilgili son durumların tetkiki hem de cezaevinde kalmaya elverişli olup olmadığı ile ilgili rapor çıkarılması amacıyla hastaneye yatırılan Bingöl, sekiz gün tedavi gördükten sonra taburcu edildi.

Bingöl yeniden Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Bingöl’ün tedavisi sırasında akciğer ve kemiğinden parça alındığı ve 2 hafta sonra ilgili raporun çıkacağı bildirildi.

Bingöl’ün avukatı Gülşen Özbek, beklenen yeni sağlık kurulu raporuyla tekrar tahliye talebinde bulunacaklarını açıklamıştı.

İleri yaşı nedeniyle algılama yeteneğini kaybeden Bingöl, mide, şeker, astım, tansiyon ve sair gibi hastalıklarıyla mücadele ediyor.

Tek başına yaşamını sürdüremeyen Bingöl, diğer tutukluların yardımıyla günlük ihtiyaçlarını giderebiliyor.

Sise Bingöl, hapishaneye gönderilmeden bir ay önce kalp krizi geçirmiş ve tedavisi yarım kalmıştı.

Ciddi sağlık sorunları ve 'hapishanede kalamaz' raporu olmasına rağmen bu raporu Adalet Bakanlığı tarafından dikkate alınmamıştı. Sise Bingöl, ayrıca 4 Ekim 2017'de ailesine haber verilmeden Tarsus T tipi Kapalı Hapishanesine sürgün edilmişti.

Sise Bingöl, 2017’den bu yana cezaevinde bulunuyor. Örgüte yardım etmek suçlamasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Bingöl, Nisan 2016’da da Muş'un Varto ilçesine bağlı Badan Köyü'ne yapılan bir baskında üç kişi ile birlikte "Örgüt Üyeliği" iddiasıyla tutuklanmıştı.

Haziran 2016'da yapılan ilk duruşmada hastalığı göz önünde bulundurularak tahliye edilen Bingöl, Nisan 2017'de devam eden davada yeniden hapis cezası almıştı.