İstanbul’da ‘diktatörlere karşı mücadele’ mesajı

Jîna Emînî anısına Kadıköy’de bir araya gelen kadın örgütleri, dünyanın her yerinde “Jin Jiyan Azadî” demeye, diktatörlere karşı mücadele etmeye devam edecekleri mesajını verdi.

Özgürlük Azadî Freedom Grubu’nun çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda kadın örgütü, Kürt kadın Jîna Emînî’nin İran hükümetine bağlı güçler tarafından işkence edilerek katledilmesinin birinci yıl dönümünde, “Mahsa Jîna Emînî için her yerde özgürlüğü örüyoruz!” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Beşiktaş iskelesi önünde eylem gerçekleştirdi.

Açıklamada “Jîna Emînî için her yerde özgürlüğü örüyoruz” pankartını açan kadınlar, "Mücadelemiz büyüyor, sınırları aşıyor", "Jîna Emînî’nin saçlarıyla özgürlüğü örüyoruz", "Say her name: Mahsa Jîna Emînî", "İran'da, Afganistan'da, Türkiye'de gericiliği aşacağız, karanlığı yırtacağız", "Siz baltaladıkça biz yeşereceğiz", "Kadınların isyanı sarsacak dünyayı" dövizleri taşıdı.

Açıklamaya Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşiller Sol Parti) İstanbul Milletvekili Özgül Saki, Çiçek Otlu, Barışa Anneleri İnisiyatifi’nin yanı sıra çok sayıda kadın örgütü de katıldı.

KADINLARIN ALANA ALINMAMASINA TEPKİ

Açıklama öncesi sayıları fazla olduğu gerekçesiyle alana alınmayan İranlı kadınlar, uzun bir süre dışarıda bekletildi. İranlı kadınların alana alınmaması üzerine basın açıklamasını yapmaktan vazgeçen kadınlar “Jin Jiyan Azadî”, “Zend Zendegi Azadi” sloganlarıyla çıkış kapısına doğru yürüdü. Uzun süre çıkış kapısında direnen kadınlar, İranlı kadınların alana alınmasından sonra basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasının Türkçesini kadınlar adına Rüya Kurtuluş ve Şenay Kumuz okudu.

ÖZGÜRLÜK DEMEYE DEVAM EDİYORUZ’

Jîna Emînî’nin katledilmesinin ardından “Jin jiyan azadî” sloganıyla başlayan kadın direnişinin tüm dünyaya yayıldığını belirten Kurtuluş, direnişte yaşamın her alanında sorun yaşayan kadınların kendi talepleri ile sokaklara çıktığını söyledi. Kadınların bütün baskılara, hedef alınmaların karşı örgütlü mücadelesinin büyüdüğüne dikkat çekten Kurtuluş, “Bizler de İran’da büyüyen direnişi selamlamak, İranlı kadınlarla dayanışmak için Türkiye’de sokaklara çıktık. Bugün bir kez daha yan yanayız. İran’da Türkiye’de ve her yerde diktatörlere karşı özgürlük demeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TEK YOL BİRLİKTE MÜCADELE’

Türkiye’de ve İran’da var olan “diktatörlüğün” birbirine benzediğinin altını çizen Kumuz, kadınların kazanımlarının iktidarlar tarafından hedef alındığına değindi. Din ve aile üzerinden toplumsal yaşamın düzenlenmeye çalışıldığını aktaran Kumuz devamla şöyle konuştu: “Tarikatlar, cemaatler ve onlara bağlı vakıflar iktidarla, mahkemelerle el ele kadınların, çocukların istismar edildiği bir düzen kuruyor. İktidarın İran rejimi ile ilişkilerini her geçen gün sıkılaştığını görüyoruz. Onlar için her ne olursa olsun ticaret sürmeli. Halklar içinse özgürlüğün ve barışın tek yolu birlikte mücadele. Hayatımızı koca bir hapishaneye çevirmeye çalışıyorlar. Bazen nefes almakta zorlandığımızda bizi mücadelemiz ve dayanışmamız yan yana getiriyor. Çok iyi biliyoruz; hiçbir gerici güç, faşist saldırı, dinci politika biz kadınların özgürleşmesine engel olamayacak. Bir kez daha İran rejimi başta olmak üzere tüm diktatörlüklere karşı: Mahsa Jîna Emînî için her yerde ‘Jin Jiyan Azadî’,Taliban’a karşı ‘Nan, Kar, Azadi’,  İran’da molla rejimine karşı ‘Zen, Zendegi, Azadi’ seslerini beraber yükseltiyoruz. Dünyanın her yerinde özgürlük mücadelemize devam edeceğiz.”

Açıklamadan sonra ağlayan İranlı kadınlara sarılan Barış Anneleri, mücadeleyi birlikte büyüteceklerini belirterek, desteklerini sundu. Açıklama sloganlarla son buldu.