Ankara Kadın Platformu: Kürt illerindeki kadınlara saldırılar tesadüf değil

Ankara Kadın Platformu, Kurdistan'da kadınlara dönük saldırıların faillerinin asker, polis ve korucu olduğuna dikkat çekerek, "Bu tesadüf değil" dedi.

Ankara Kadın Platformu, kadınlara dönük saldırılara ilişkin Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı düzenledi.

 Açıklamayı yapan platform üyesi Sibel Göktaş, 16 Eylül 2022 tarihinde Rojhilat'ta Kürt kadın Jîna Emînî’nin katledildiğini, Jîna Emini'nin ölümünün İranlı kadınların özgürlük mücadelesinde bir dönüm noktası olduğunu söyledi.
Sibel Göktaş, İran'da kadınların uzun yıllardır zorunlu başörtüsü yasası ve her alana sinen toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan sorunlara karşı seslerini yükselttiğini, eşitlikçi, özgürlükçü adalet talep ettiklerini söyledi.

 KÜRT KADINLARA YÖNELİK ÖZEL SAVAŞ POLİTİKALARI

AKP MHP iktidarının, Kürt kadınlarına yönelik sistematik olarak özel savaş politikalarını devreye koyup sürdürdüğünü belirten Sibel Göktaş, şöyle devam etti:

“Özellikle 2015’ten saldırılar ve devletin Kürt illerinde kadın mücadelesini engelleme çabasının artmasıyla; kolluk güçlerinin Kürt kadınlara yönelik cinsel taciz ve saldırıları da arttı. Öyle ki, Kürt illerinde belediyelere atanan kayyumların ilk işi olarak kadın derneklerini ve belediyelere ait dayanışma merkezlerini kapattı. Buralara erkek atayarak kadına yönelik şiddete karşı kadın merkezlerimizde çalışan arkadaşlarımızı gözaltına aldılar ve tutukladılar. Son yıllarda bölgede artan kadın cinayetlerinin, ‘kaybedilme’ tecavüz ve farklı şiddet biçimlerinin faillerine ‘tesadüftür ki ‘çoğunluk korucu, uzman çavuş ya da herhangi bir resmi kurumda çalışan ve bazı siyasi partilere üye olan erkekler olması tesadüf değildir.

5 Ocak 2020’de Dersim’de kaybedilen Gülistan Doku’nun faili Zaynal Abarakov’un babasının polis olması tesadüf değil. 18 Ağustos 2021’de İpek Er’in faili Musa Orhan'ın uzman çavuş olması ve oy çokluğu ile “nitelikli cinsel saldırı suçundan en alt sınırdan 10 yıl ceza almasına rağmen hala tutuklanmaması tesadüf değil. 18 Ağustos 2022’de Şırnak’ta kaybolan ve daha sonra tecavüz edilip öldürülen 17 yaşındaki Firdevs Babat’ın failinin korucu olması tesadüf değil.

Bugün Kürt kadınlar üzerinde özel savaş politikaları devam ederken, Türkiye'nin batısında da kadınları katleden fail erkekler çeşitli bahanelerle erkek yargı tarafından salıveriliyor. Cinsel saldırı ya da kadın cinayeti faili erkekler türlü bahanelerle ceza indirimi alıyor ya da serbest bırakılıyor. ‘Çok seviyordum, beni aldattı’, ‘kadınlık görevlerini yapmadı…’dedikleri için serbest bırakıldılar. Takım elbise giymek, milliyetçi duyguları besleyen anlatılar iyi hal indirimine sebep; kadın düşmanı iktidarın faillere sağladığı bir çıkış yolu olarak sunuluyor.

'HİÇBİRİMİZ GÜVENDE DEĞİLİZ, MÜCADELEYİ BÜYÜTMELİYİZ'

Kadına yönelik şiddetin failleri cezasız kaldıkça, devlet bu faillerin arkasında durdukça hiçbirimiz güvende değiliz. Ancak bizler bu örgütlü şiddete karşı nerede olursak olalım kadın mücadelemizi büyüterek ve şiddete maruz bırakılan tüm kadınlarla yan yana durmak zorundayız. Biz kadınlar, barış, adalet, özgürlük, yaşam ve eşitlik mücadelemizi sürdürmek için dayanışma içinde olacağımızın altını çiziyoruz. Jina Emînî'nin anısına ve İranlı kadınların hayatı için mücadelelerini sürdürme kararlılığından aldığımız güçle İran'da, Türkiye’de ve tüm dünya genelinde geleceğimiz için birlikte mücadeleye devam edeceğiz.”