EŞİK üyelerinden HDP'ye ziyaret: Devlet kadınlara tuzak kuruyor

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) üyeleri, HDP'yi ziyaret etti, "Devlet kadınlara tuzak kuruyor" dedi.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Oya Ersoy, Filiz Kerestecioğlu ve Züleyha Gülüm’ü Meclis’te ziyaret etti.
EŞİK üyeleri, Nafaka Hakkı’nın gasbını da içeren 6’ncı Yargı Paketine dair görüşlerini HDP Parlamento Kadın Grubuna aktardı.
EŞİK Üyesi Berrin Sönmez, 6'ncı Yargı Paketi'nde yer aldığı belirtilen “Nafakanın devlet tarafından ödenmesi” ile ilgili durumun sosyal devlet ile ilişkilendirildiğini, ancak bunun yanıltıcı olduğunu söyledi. Sönmez, “Sosyal devlet, yüzde 66’sı ödenmeyen nafakanın ödenmesini sağlayan bir devlet olmalı, ancak tamamının devlet tarafından ödenmesi kısmının cinsiyet eşitsizliğini sürdüreceğini düşünüyoruz. Erkek nafaka ödemekten kurtulursa ve nafaka ödemesini devlet yaparsa haksız kazanç elde etmiş olacak, bu da cinsiyet eşitsizliğini artıracak” dedi.
EŞİK üyeleri; özellikle “Nafakayı devlet ödeyecek” kısmının tuzak olduğunun anlatılması gerektiğini belirtti.
Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran da, “6’ncı Yargı Paketi, iktidarın uzun süredir yapmak istediği kadın kazanımlarına yönelik saldırının bir parçasıdır” diyerek bu politikalara karşı birlikte mücadele edeceklerini vurguladı.