Özerk Yönetim: Türkiye'nin saldırganlığının önü alınmalı

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, işgalci Türk devletinin bölgeye yönelik saldırılarının terörle mücadeleyi aksattığını belirterek, Türkiye'nin saldırganlığının önlenmesi çağrısında bulundu.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, işgalci Türk devletinin saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, Türk devleti ve ona bağlı çete gruplarının halkın iradesini boşa çıkarma hedefine ulaşamamasının ardından Silahlı İnsansız Hava Araçları’yla bölgenin hedef alındığı belirtildi. Açıklamanın devamında, “Yalan bahanelerle, fitne çıkararak halkımızın birliğini, birliğini bozmak istiyorlar. Bu güçlerin amacı mezhep çatışmalarını körüklemektir. Son dönemde Dêrazor’da yaşanan olaylara ve bundan önce diğer bölgelerde yaşanan olaylara Türkiye ve diğer tarafların doğrudan katılımı da bunun kanıtıdır. Muhalif güçler, yönetimin halkın durumunu iyileştirme yönündeki adımlarını engellemeyi amaçlıyor. Aynı zamanda askeri ve güvenlik güçlerimizin teröre karşı aralıksız mücadelesini engellemeyi amaçlıyorlar” denildi.

SALDIRILARA KARŞI ÇAĞRI

Dün yapılan saldırıya da dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Dün Amudê-Qamişlo yolunda ve Şengal'de eş zamanlı SİHA’larla arabalar hedef alındı. Daha önce benzer saldırı Minbic'te yapılmıştı. Saldırıda terörle mücadele eden savaşçılar şehit oldu. Bütün bunlar Türkiye'nin, bölgelerimize ve halkımızın projesine yönelik özel girişimlerinin başarıya ulaşamamasının sonucudur ve bu saldırılarla bölgeyi işgal etmek istiyor. Tüm bu yaşananlar da bunu gösteriyor.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türk devletinin bölgeye ve halkına yönelik saldırılarını şiddetle kınayarak şöyle devam etti: "Güçlerimiz halkımızın iş birliğiyle terörle mücadele ediyor. Uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz. Ciddi ve aktif adımlar atılması için Türkiye'nin aşırı saldırganlıkları önlenmelidir. Türkiye bölgelerimize yönelik saldırılarıyla terörle mücadeleyi sekteye uğratıyor. Türkiye’nin bu korkak saldırıları bizi direniş ve mücadele kararlılığından, halkımızın umutlarını gerçekleştirmekten uzaklaştıramaz. Çünkü biz gücümüzü halkımızın iradesinden ve ısrarından alıyoruz. Bu vesileyle bir kez daha saldırılarda şehit düşenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”