DKP/Birlik, MLKP temsilcisi Namaz’ı andı

DKP/Birlik, 23 Mart günü Türk devleti ve işbirlikçi çetelerinin bir sukasti sonucu hayatını kaybeden MLKP Rojava Temsilcisi Bayram Namaz’ı (Baran Serhat) andı.

Bayram Namaz, 23 Mart sabahı Rojava’nın Serêkaniye kentinde Türk devleti ve işbirlikçisi çeteler tarafından suikast saldırısına uğramıştı. MLKP yaptığı açıklamada, “Her zaman olduğu gibi sabahın erken saatinde devrimci görevlerinin başındayken, içinde bulunduğu araca önceden yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu Baran yoldaş şehit düştü, yanındaki yoldaş yaralandı” demişti. MLKP, saldırının 23 Mart’ta DAİŞ çetelerinin bitirildiği açıklamasının yapıldığı güne denk geldiğine dikkat çekmişti.

Yazılı bir açıklama yapan DKP/Birlik, şunları ifade etti: “Baran Serhat MLKP’nin önder kadrolarından biri. Bu kavgada işkence de düştü payına, hapishane de... Kavgayla atan yüreği Rojava'da devrim topraklarında yine kavganın içerisinde durdu. Birleşik devrim mücadelesine omuz vermiş, Kürdistan devrimi ile Türkiye devriminin birbirine sıkı sıkıya bağlandığı bir kesitte, birleşik devrim hareketinin inşasında sorumluluk üstlenmiş bir devrimci. Kendini sosyalist-yurtsever olarak ifade eden Baran Serhat, sınırları çizili alanlarda dahi özgürlüğün tohumlarını yeşertmek için militanca dövüştü. Çünkü onun için devrime yürüyen yolda irili ya da ufaklı hiçbir görev yoktu. Her bir adım emekle, özenle ve o ilk günkü ''amatör heyecanı'' ve sadeliğiyle atılmalıydı.”

Namaz’ın doludizgin devam eden mücadele yıllarının onu Rojava süreciyle buluşturduğunu belirten DKP/Birlik, “Rojava Devrimi'nin savunulmasından, toplumsal inşa çalışmalarına kadar birçok alanda iz bıraktı. Sömürgeci faşist kuşatmalara-saldırılara karşı yapılması gereken neyse, özveriyle gerçekleştiren oldu. Devrim hem bir yıkım hem bir yapımsa, o bu süreci ileriden kucaklayan oldu. Rakka siperlerinden Rojava halklarını sarmalayan komün çalışmalarına... hepsinde alınteri, durdurak bilmez devrimci disiplini ve o ilk günkü heyecanı vardı” diye ifade etti.

AKP-MHP faşizminin saldırıları, işgalleri ve iç krizine de dikkat çeken DKP/Birlik, şunları belirtti: “Bugün Türkiye sokaklarında, Kürdistan dağlarında ve metropollerinde artan saldırılar iktidarın büyüyen korkusunun ifadesidir. Yine sömürgeci faşist devletin, doğrudan kendisine bağlı çeteleriyle Baran yoldaşa dönük yapmış olduğu suikast, birleşik devrim mücadelemizi engelleme çabasının yanısıra Rojava Devrimi'ne dönük bir saldırıdır. İçimizden birini, önde gidenimizi katletmiş olabilirsiniz ama hepimizi katledemezsiniz. Düşen her bir yoldaşımızın yerini dolduracak, yarım kalan düşlerini düşlerimiz bilecek, yarım kalan hikayelerini tamamlayacağız. Her yitenimizle bir eksilmeyecek, çoğalacağız.”