İstanbul'da halk buluşmaları: AKP’yi sandığa gömelim

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için birçok ilçede halk buluşmaları ve dernek ziyaretleri gerçekleştiren Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekilleri, AKP’yi sandığa gömmek için herkesin sandıklara sahip çıkmasının önemini vurguladı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul İl Örgütü, ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Seçim çalışmaları kapsamında Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ile milletvekilleri Cengiz Çiçek, Sırrı Süreyya Önder, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu ve beraberindeki partililer, Zeytinburnu, Maltepe Gaziosmanpaşa ve Pendik ilçelerinde halk buluşmaları ile dernek ziyaretleri gerçekleştirdi. Heyetler, ziyaret ve halk buluşmalarında ikinci tur seçimlerinin önemine ve sandıkların korunmasına dair görüş alışverişlerinde bulundu.

ZEYTİNBURNU

Yeşil Sol Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Celal Fırat, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu ve beraberindeki heyet ise, Zeytinburnu ilçesinde bulunan Omerka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde halk buluşması gerçekleştirdi. Buradaki buluşmaya birçok dernek başkan ve üyelerinin yanın sıra yüzlerce kişi katıldı. Heyet burada yoğun bir coşkuyla karşılandı.

‘AKP’Yİ GÖMELİM’

Burada ilk olarak Yeşil Sol Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Celal Fırat, devletin Kürt halkını karşı uyguladı ret ve inkar politikalarına değindi. AKP’nin 21 yıllık iktidarı boyunda sürdürdüğü katliam, zulüm ve inkar politikalarına karşı mücadele ettiklerini ifade eden Fırat, seçimlere ilişkin ise şöyle devam etti: “Özellikle 21 yıldır iktidarda olan AKP iktidarı kendisi gibi düşünmeyen herkesi düşman, terörist ilan ederek cezaevine atıyor. Binlerce insanımız şu an cezaevinde, binlercesi yurtdışına gitmek zorunda kaldı. Ama mücadelemiz devam ediyor.

Bildiğiniz gibi önümüzde tarihi bir seçim var. HDP kapatılma riskine karşı seçimlere Yeşil Sol Parti'yle girdik. Biz bu ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı dile karşı Demokratik Cumhuriyet ile cevap olmak istedik. Herkesin kendini özgürce ifade eden, kimliğinden, inancından dolayı dışlanmadığı bir ülke yaratmak istiyoruz. Bunu cezaevinde bulunan binler insanın özgürleşmesi için yapmalıyız. Demokratik alanın açılması, cezaevlerinde olan yoldaşlarımız ve özgür yarınlarımız için 28 Mayıs ‘ta sandıklara gidelim. Bizim için yeni bir başlangıç olacak. 28 Mayıs’ta sandığa gidelim ve AKP’yi gömelim.”

ENCU: SORUMLULUK HEPİMİZİN OMZUNDA

Daha sonra konuşan Ferhat Encu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürt sorunundaki çözümsüzlüğüne dikkat çekere, “Erdoğan ‘Kürt sonunu çözdüm’ diyor.  Buradan soruyorum neyi çözmüş. Bu gün Kürtler kendi topraklarında kendi dilini, kendi kimliğiyle yaşıyor mu hayır. AKP’nin çözümü binlerce Kürdü cezaevine ve sürgüne göndererek çözüyor. Kendi haklarını isteyen Kürtleri terörist ilan ediyor. Bu sorumluluk hepimizin omzundadır. Bu sorumluluğu yerine getirmek istiyoruz çünkü artık bu ülkede nefes almak için değişim olması gerekiyor. Bu yüzden herkes elini vicdanına koysun ve sandığa öyle gitsin” dedi.

Yapılan konuşmalarında ardından heyet, halkla beraber seçim gündemine dair fikir alışverişi yaptı.

MALTEPE

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile beraberindeki partililer, Maltepe'nin Zümrütevler Mahallesi'nde bulunan Mutki Çatalsöğüt Derneği'ni ziyaret etti. Yeşil Sol Partili heyeti, dernek üyeleri karşıladı. Burada konuşan Önder, iktidarın "yalan, dolanla" bir seçim kampanyası yürüttüğünü belirterek seçimlerde sandıkların korunması gerektiğini ifade etti. Sandıkların seçim sonuçları için büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizen Önder, oy sayımlarında olası usulsüzlüklerin önüne geçmek için ıslak imzalı tutanakların mutlaka ama mutlaka alınması gerektiğini belirterek, herkesin sandıklara sahip çıkması gerektiği çağrısında bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından heyet, bugünkü seçim çalışmasını sonlandırdı.

GAZİOSMANPAŞA

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Cengiz Çiçek ve Halkların Demokratik Partisi(HDP) eski milletvekili Halil Aksoy Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Yıldız Tabya Mahallesi’nde bulunan Şırnak Fındık Beldesi Dernek üyeleri ile bir araya geldi. Buluşmaya, dernek üyeleri yoğun ilgi gösterdi. Dernek üyeleri, Çiçek'e seçime dair taleplerini sıralarken Çiçek, konuyla ilgili sorunları not edip konunun takipçisi olacaklarını söylediler. 

‘TARİHE YÖN VERECEĞİZ’

Heyetin taleplerine karşılık konuşan Halil Aksoy, Cumhurbaşkanlığı seçiminin önemli olduğunu ve demokrasinin önünü açmak için Kılıçdaroğlu’nun desteklenmesi gerektiğini söyledi. Kürt seçmenin sırdan bir seçmen olmadığını belirten Aksoy, “Biz gürül gürül akan bir halk hareketiyiz. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu kötülüğün başı kazanmasa biz o zaman demokrasinin önünü yeniden açacağız ve tarihe yeniden yön vereceğiz” dedi.

SEÇİMİN ÖNEMİ

Ardından söz alan Cengiz Çiçek, seçimlerin sadece Kürt halk için olmadığını bu coğrafyada yaşayan bütün halklar için önemli olduğunu söyledi. Ülkede uygulanan antidemokratik kararlara dikkat çeken Çiçek, “Dünyanın hiçbir yerinde seçimler bu ülkedeki kadar önemli olmamıştır. DemeK ki bu bize şunu gösteriyor bu ülkede demokrasi sorunu var, özgürlük sorunu var, hak sorunu ve en önemlisi de Kürt sorunu var. Biz bu anormalliğe başkaldırmalıyız. İnsanların bu topraklarda yaşayıp veya yaşamayacağı bu seçimle bağlantılıdır” dedi.

Yapılan kısa konuşmaların ardından buluşma basına kapalı devam etti.