Çeteler Efrîn’de gruplar halinde zeytin hırsızlığı yapıyor

Türk devletine bağlı çetelerin Efrîn’de gruplar halinde zeytin çaldığı bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre, 80 dolayındaki çete mensubu gruplar halinde Efrîn’de zeytin hırsızlığı yaptı. Çetelerin çaldıkları zeytinleri, üretim alanlarına götürerek zeytin yağı elde etmeye çalıştıkları öğrenildi.

ZORLA TÜRK BAYRAĞI ASTIRIYORLAR

Öte yandan işgalci Türk devleti ve çetelerinin, Efrîn’de halka zorla Türk bayrağı ve çetelerin kullandığı bayrakları astırmaya çalıştıkları bildirildi. Bayrak asmayanların para cezalarına çarptırılmakla tehdit edildikleri belirtiliyor. 

Efrîn’deki işgal 20 Ocak’ta başladı. 18 Mart’ta kent merkezi işgal edildi. Tüm işgal bölgelerinde sistematik olarak yoğun savaş suçları ve insan hakları ihlalleri işleniyor. Efrîn’de işgal saldırıları sırasındaki katliamlar dışında hemen her gün infaz, işkence, gasp, yağmalama, taciz ve tecavüz haberleri geliyor.

Ağustos ayı başında bir açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü de işgal altındaki Efrîn’de ağır insan hakları ihlalleri yaşandığını belirterek, “işgal gücü” olarak tanımadığı Türkiye’nin bundan sorumlu olduğunu belirtti. Haziran ortasında bir rapor yayınlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü, işgal altındaki Efrîn’de Türkiye destekli grupların Kürt sivillere ait özel mülklere el koyduğu ve yağmaladığını bildirmişti.