Kobanê’de MİT-DAİŞ hücrelerine operasyon

YPG Basın İrtibat Merkezi, Kobanê’nin bir ilçesinde düzenlenen operasyonda DAİŞ ve Türk devleti destekli uyuyan hücrelerin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

YPG Basın İrtibat Merkezi, operasyonun 19 Eylül’de Kobane’nin Şêxler ilçesinde gerçekleştirildiğini duyurdu.

YPG/YPJ birlikleri ile İç Güvenlik Birimlerinin ortak operasyonunda, DAİŞ çeteleri ve Türk devleti bağlantılı uyuyan hücreler hedef alındı. YPG, operasyonda uyuyan hücrelerin etkisi hale getirildiğini ve çok sayıda askeri malzeme ile mühimmata el konulduğunu bildirdi.

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Kuzey Suriye ve Rojavayê Kurdistan’daki güven, istikrar ve toplumsal barış ortamının gelişmesini sekteye uğratmak amacıyla örgütlenen IŞİD’in ve işgalci TC devletinin uyuyan hücreleri bölgede terör faaliyetlerini sürdürmeye çalışmaktadır. Bu amaçla oluşturulan birçok uyuyan hücre bölgedeki saldırı ve katliam planlamalarını hayata geçirebilmek amacıyla sivil halkımızın arasında gizlenmeye çalışmıştır. Kobanê’de bu doğrultuda hazırlık yapmakta olan ve bir süredir takibe alınan MIT bağlantılı ve IŞİD’li unsurlar, güçlerimiz ve Asayîş birimlerinin ortak özel operasyonuyla etkisiz hale getirilmiştir.

19 Eylül günü Kobanê’nin Şêxler nahiyesine bağlı Qûbbe ve Caddê köylerindeki çete üyelerine karşı, güçlerimiz, Asayiş birimleri ve Hêzên Asayîşa Taybet (Özel Asayiş Gücü) ekipleri tarafından eş zamanlı operasyonlar düzenlenmiştir. Başarılı operasyonların ardından onlarca IŞİD ve Türk devleti destekli unsur sağ bir şekilde yakalanmıştır. Yapılan arama çalışmaları sonucu aralarında bombalı saldırı için hazırlanmış olan patlayıcı materyaller, 2 adet B-7 rokatatar silah ve 10 adet başlığı, 11 adet AK-47 Kalaşnikov marka tüfek, 2 adet gece görüş dürbünü, 4 adet gündüz dürbünü, 14 adet telefon, 4 adet telsiz, 9 adet tabanca ve mermilerinin de bulunduğu çok sayıda askeri malzeme ve mühimmat ele geçirilmiştir. Operasyon başarılı bir şekilde gün içinde sonuçlanmıştır.”